مایع شوینده و ضدعفونی کننده لوازم نوزاد و کودک

راهنمای کامل شستن شیشه شیر نوزاد

شوینده لوازم نوزاد و کودک مانا Mana baby Dishwashing Liquid

نحوه صحیح شستن و ضد عفونی کردن شیشه شیر نوزاد

خوش آمدید به دنیای مادری!

بعد از تولد فرزندتان، شما به عنوان یک مادر، مسئولیتی بزرگ برای مراقبت از سلامت و بهداشت کودک خود دارید. یکی از موارد مهمی که باید به آن توجه کنید، شستن و ضد عفونی کردن شیشه شیر نوزاد است.
شستشو و ضدعفونی کردن شیشه شیر کودک ، نه‌ تنها به پیشگیری از شیوع باکتری‌ها و ویروس‌ها کمک می‌کند، بلکه به حفظ خواص شیر نیز کمک می‌کند.
 این مهم شاید در ظاهر کاری ساده و راحت باشد. اما ماندن بقایای شیر روی این وسیله می‌تواند سیستم ایمنی بدن نوزاد در برابر عفونت و بیماری ناشی از آن تحریک شود. به همین دلیل یکی از مهمترین وظایف والدین شستشوی دقیق و استریل کردن لوازم نوزادان است.

  • اگر شستن و  ضد عفونی کردن شیشه شیر نوزاد را انجام ندهم چه اتفاقی میفتد؟

اگر بطری ها به درستی ضد عفونی نشده باشند، کودک ممکن است در معرض باکتری ها و میکروب هایی باشد که می توانند باعث مشکلات زیر شوند:

گاستروانتریت (آنفولانزای معده)
 مسمومیت غذایی
 اسهال
 استفراغ
هپاتیت A
روتاویروس

حتی اگر نوزاد بتواند با میکروب ها یا باکتری های مرتبط با این بیماری ها مقابله کند ، عوارض جانبی شایع مانند  استفراغ و اسهال سبب  کم آبی بدن نوزاد می گردد  است که می تواند برای نوزادان بسیار خطرناک باشد.
گرچه نمی توانید سلامت صد در صدی کودک خود را تضمین کنید ، اما می توانید شانس ابتلای او به مشکلات و بیماری ها را با رعایت مسایل بهداشتی   کاهش دهید . تمیز و ضد عفونی شیشه شیر و پستانک درست همان چیزی است که شما را به این هدف می رساند

  • از چه روش هایی میتوان برای شست و شوی شیشه شیر نوزاد استفاده کرد؟

استفاده از مایع شوینده ملایم: شست و شوی شیشه شیر نوزاد با شوینده ملایم مزایای بسیاری برای حفظ بهداشت کودک شما دارد.
1- می‌تواند به راحتی باقیمانده‌های مواد غذایی را از شیشه شیر نوزاد حذف کند در نتیجه به طور کامل شسته و ضد عفونی می شود.
2- می تواند حفره‌های کوچکی روی سطح شیشه شیر نوزاد ایجاد کند که به حفظ بهداشت کودک کمک می کند. این حفره‌ها می‌توانند باقیمانده‌های غذایی را به راحتی حذف و شیشه شیر را به صورت یکنواخت شستشو دهند.
3- می‌تواند باعث جلوگیری از رشد باکتری‌های مختلف در شیشه شیر نوزاد شود. این باعث می‌شود که شیشه شیر نوزاد همواره بهداشتی باشد و هیچ خطری برای سلامت کودک نداشته باشد.

استفاده از ماشین ظرفشویی:

تمام قطعات شیشه را از هم جدا کنید.

تجهیزات شیشه شیر را با نگه‌داشتن آن‌ها در زیر آب جاری بشویید.

قطعات شیشه شیر را در قسمت بالایی ماشین ظرف‌شویی قرار دهید.

برای شستن شیشه شیر نوزاد، ماشین ظرف‌شویی را با استفاده از آب داغ و چرخه خشک‌کردن گرم یا تنظیمات ضدعفونی روشن کنید. این کار باعث کشتن میکروب‌ها می‌شود.

قبل از برداشتن تجهیزات شیشه شیر، دست‌های خود را با آب و صابون بشویید.

اگر اقلام شیشه کاملا خشک نشده بودند، آن‌ها را روی یک حوله تمیز قرار دهید تا در هوای آزاد کاملا خشک شوند.

استفاده از برس شستشو: اگر به دنبال شستشوی دقیق و کامل شیشه ها هستید، می‌توانید از برس استفاده کنید. برای این کار، می‌توانید از برس نرم و ملایمی استفاده کنید که خطر خراشیدن شیشه را کاهش دهد زیرا با خراشیدن شیشه شیر مواد خطرناکی وارد شیر کودک می شود که برای سلامتی کودک دلبندتان خطرناک است.

تحقیقات نشان می دهد که بهترین روش برای شست و شوی شیشه شیر نوزاد استفاده از شوینده ملایم می باشد که با مواد طبیعی و بدون مواد شیمیایی ضروری است زیرا این نوع مایعات برای اشیاء حساس و محصولات نوزادان تولید می شوند و دارای مواد نرم کننده و ضدعفونی کننده هستند که به طور کلی برای نوزادان ایمن هستند.

  •  آیا می توانم از مایع شستشوی ملایم خودم برای شستن شیشه شیر نوزاد استفاده کنم؟

خیر! استفاده از شوینده خودتان به عنوان یک روش امن و موثر توصیه نمی شود. این امر به دلیل این است که برخی مایعات شستشوی خانگی دارای مواد شیمیایی قوی هستند که ممکن است باعث تحریک پوست نوزاد و باعث خراشیدگی و ترکیدگی پروتئین های موجود در شیر نوزاد شود و باعث ایجاد مشکلات برای او گردد.

  • آیا باید شیشه شیر نوزاد را بعد از هربار استفاده شستشو دهم؟

بله، بهترین روش برای حفظ بهداشت شیشه شیر ، شستشوی آن بعد از هر بار استفاده است. با شستشوی شیشه بعد از هربار استفاده می توانید از خطر انتقال باکتری ها و ویروس های موجود در شیر نوزاد و یا روغن ها و لکه های موجود روی شیشه شیر جلوگیری کنید.

  • بعد از شستن شیشه شیر نوزاد اول آنرا خشک کنم یا ضد عفونی کنم؟

بهترین روش  ابتدا خشک کردن شیشه با دستمال مناسب، سپس ضدعفونی کردن آن است. این روش باعث می‌شود که در هنگام ضدعفونی کردن، رطوبت بین شیشه و ماده ضدعفونی کننده که ممکن است با شیشه باقی بماند، کمتر شود و ضدعفونی کردن به خوبی انجام شود.

  • آیا میتوان از دستمال یکبار مصرف برای خشک کردن شیشه شیر نوزاد استفاده کرد؟

استفاده از دستمال های یکبار مصرف ممکن است مفید و آسان به نظر بیاید، اما برخی مشکلات احتمالی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود.
اولا برخی از دستمال های یکبار مصرف ممکن است با الیافی که روی آنها وجود دارد خطر خراشیدگی شیشه شیر را ایجاد کند در نتیجه در صورت خراب شدن شیشه شیر باید آنرا با شیشه شیر جدید جاگزین کنید.
ثانیا دستمال های یکبار مصرف ممکن است به باکتری ها و ویروس هایی آلوده شوند که این امر باعث انتقال باکتری و ویروس به شیشه شیر نوزاد شود.در نتیجه بهتر است از دستمال های قابل شستشو و با الیاف نرم استفاده شود.

روش های ضد عفونی کردن شیشه شیر نوزاد

روش های مختلفی برای ضد عفونی کردن شیشه شیر کودک وجود دارد که در ادامه به چند روش میپردازیم:

استفاده از آب جوش: آب جوش روشی بسیار به صرفه واقتصادی برای ضد عفونی کردن شیشه شیر کودک است، برای اینکار شیشه شیر را به مدت 5 دقیقه درون آب داغ گذاشته و سپس آنرا با دستمالی که الیاف نرم دارد خشک می کنیم.

استفاده از الکل: الکل به عنوان ضد عفونی کننده شیشه شیر نوزاد یک روش سریع و موثر می باشد به شرط آنکه از الکل 70 درصد برای اینکار استفاده شود و این روش بیشتر در مسافرت ها که فرصت قرار دادن شیشه شیر در آب جوش را ندارید روش موثری است.

استفاده از دستگاه استریل: استفاده از دستگاه استریل یک روش خودکار و موثر برای ضدعفونی کردن شیشه شیر است و به شما این اطمینان را میدهد که هیچ عفونتی به شیشه نمی رسد اما دستگاه استریل روش پر هزینه است و احتیاج به مراقبت و نگهداری مناسب دارد و همچنین نیاز به  برقراری ارتباط با برق دارد و در صورت بروز خطای سیستم ممکن است شیشه شیر نوزاد شما به خطر بیفتد.

شستشو و ضد عفونی کردن شیشه شیر نوزاد